Коли любиш Україну, коли знаєш її історію та культуру, тоді й віра в щасливе майбуття Батьківщини стає такою великою як самий світ...

 

 

 

 

Романько Ірина Іванівна – кандидат історичних наук, доцент кафедри права та соціально-гуманітарних дисциплін, член Національної спілки краєзнавців України, керівник Студії історичної реконструкції, національного ландшафтного дизайну і туризму

 

Формування духовності суспільства неможливе без вивчення культурних явищ і традицій минулого.

В Льотній академії НАУ створено музейну експозицію, яка представляє культуру і історію Кіровоградської області.

До її складу входять розділи: «Історія символіки нашого краю», «Декоративно-ужиткове мистецтво Кіровоградщини», «Національна культура: від витоків до сьогодення», «Великий син великого народу: Єлисаветградський край на життєвому шляху Кобзаря», «Друга світова війна в історичній долі Кіровоградщини», «Авіатори Кіровоградщини – Герої Другої світової війни», «Постать козака Мамая в історії нашого краю». Продовженням даного напрямку роботи має стати створення музею під відкритим небом «Земля козака Мамая» на території села Високі Байраки.

На стендах подані пояснення до символіки Кропивницького і області, інформація про історію, традиції і сучасність Кіровоградщини; на мапі області представлена геральдика адміністративних районів.

Окрема частина матеріалів відображає історію Кіровоградщини в національних символах.

Відкриттю експозиції передувала кропітка робота зі збирання інформації. Наслідком її стала унікальна колекція предметів народного мистецтва, авторами яких є майстри нашого краю.

Ця невелика, але надзвичайно змістовна та емоційно багата експозиція побудована з творів митців Кіровоградщини: вправних різьбярів, художників народного розпису, керамістів, майстринь художнього текстилю, вишивальниць. Також представлено десятки робіт, звернених до теми періоду козацтва в нашому краї, в яких проглядає справжній дух народу, глибинний дух українства. Твори лаконічні, завжди щирі й просто красиві.

Основними напрямками діяльності краєзнавчої експозиції є просвітницька та виховна робота. Тут проводяться різноманітні тематичні заняття. Ці традиційні форми доповнюються науково-практичними конференціями і семінарами, презентаціями нових творів майстрів-земляків, зустрічами з представниками художнього цеху, влаштуванням виставок.

Такі заходи покликані стати запорукою виховання свідомого громадянина незалежної України. Вони спрямовані на задоволення інформаційних потреб курсантської молоді, сприяють всебічному розвитку та духовному збагаченню особистості.

Матеріали музею відкривають курсантам незвіданий світ знань про багатющі традиції національної історії та культури. Світ захоплень, натхнення, творчості, краси і гармонії.

Музейні експозиції створюють для курсантів усі умови для розвитку творчих здібностей, естетичних смаків, знайомить з цілим сузір’ям імен історичних діячів і талановитих митців Кіровоградщини.

Усвідомлюючи високу місію книги як надійного джерела інформації і знань, на базі музею зібрано фонд з наукової, навчальної, художньої і довідкової літератури мистецького та історико-краєзнавчого спрямування. Здійснюється видання авторської навчально-методичної літератури.

З 2014 року в ЛА НАУ діє волонтерська Студія історичної реконструкції, національного ландшафтного дизайну і туризму.

З лютого 2015 року почав роботу Клуб українсько-норвезького партнерства. З цією метою введено в експлуатацію спеціалізовану аудиторію, що обладнана експозицією з тематичних стендів, експонатів та інших наочностей.

У теперішній час триває робота щодо створення експозиції «Україна більше за життя: Кіровоградці – учасники Антитерористичної операції».

В стінах ЛА НАУ курсанти не тільки здобувають високий професіоналізм. Тут зростає гордість за свою причетність до відродження величі рідної України.

Ми прагнемо створити такий навчальний заклад, який сприятиме повноцінному розвитку молодої людини, її самореалізації, а відтак, формуванню особистості принципово нового типу: творчої, самостійної, гуманної, яка цінує себе і поважає інших – Вільної Людини Вільної Держави. Це досягається за рахунок реалізації конкретних завдань: створення особливого духовного середовища, емоційного поля, на якому колосяться Любов, Патріотизм, Порядність, Повага.

Сьогодні музейний комплекс краєзнавства упевнено крокує до мети – стати серцем і душею, мистецьким центром нашої академії та джерелом духовного збагачення, патріотичного і морального виховання курсантів.

СТРУКТУРА ЕКСПОЗИЦІЇ:

I. Історія символіки нашого краю

II. Декоративно-ужиткове мистецтво Кіровоградщини

         1. Гончарство

         2. Деревообробництво

         3. Соломоплетіння

         4. Тістопластика. Вироби із природних матеріалів

         5. Витинанка

         6. Килимарство

         7. Текстильна аплікація. Клаптикове шитво

         8. Вишивка

         9. Писанкарство

        10. Народний розпис

        11. Батик

        12. Краєзнавча література

III. Національна культура: від витоків до сьогодення

IV. Великий син великого народу: Єлисаветградський край на життєвому шляху Кобзаря

V. Друга cвітова війна в історичній долі Кіровоградщини

VI. Авіатори Кіровоградщини – Герої Другої світової війни

VII. Постать козака Мамая в історії нашого краю

VIII. Ближче до Норвегії, разом з Норвегією

IX. «УКРАЇНА БІЛЬШЕ ЗА ЖИТТЯ»