Професія авіаційного диспетчера є однією з ключових в роботі авіаційної галузі. Вона виникла у часи, коли польоти повітряних суден почали набувати масового характеру й з’явилася необхідність керувати ними з землі, забезпечуючи виконання певних правил повітряного руху та організації повітряного простору. Так виникла система обслуговування повітряного руху, в якій диспетчер виконує найважливішу функцію безпосереднього впливу на роботу льотних екіпажів, безпеку та слушність руху їх повітряних суден.

Спеціальність «Авіаційний транспорт»
ОПП «Управління повітряним рухом»
професійні права (робота в якості):
диспетчер управління повітряним рухом

Авіадиспетчер надає екіпажам повітряних суден три види послуг – управління, інформування, допомога.

Управляє – визначає безпечний шлях виконання польоту, а потім дає дозволи (або забороняє) пілоту повітряного судна на зліт та посадку, зміну висоти або напряму польоту.

Всі екіпажі повітряних суден та служби аеропорту виконують його розпорядження.

Інформує – надає інформацію пілотам повітряних суден, яка вкрай необхідна для безпечного та ефективного польоту.

Допомагає – сприяє пілотам повітряних суден у безпечному завершенні польоту в аварійних ситуаціях.

Оскільки до стану здоров’я й професійно важливих якостей таких фахівців існують особливі вимоги – вступники на зазначену ОПП проходять первинну медичну сертифікацію та професійний відбір (порядок та термін проходження яких визначені у Правилах прийому до ЛА НАУ).

Для виконання своїх особливих професійних завдань, авіадиспетчер повинен мати не тільки бездоганний психофізіологічний стан, але й - високий рівень інтелекту, глибокі теоретичні знання, стійкі практичні навички. Підготовка такого фахівця включає в себе широкий спектр як загальноосвітніх, так і спеціальних дисциплін – організація повітряного руху; управління повітряним рухом; організація та забезпечення польотів; запобігання авіаційним подіям; радіотелефонія та багато інших.

Майбутня робота вимагає також безумовної відповідальності, дисциплінованості, бездоганного володіння англійською мовою – система підготовки майбутнього авіадиспетчера враховує все це.

Основним роботодавцем для випускників за ОПП «Управління повітряним рухом» в Україні є національний провайдер аеронавігаційних послуг України  – Державне підприємство обслуговування повітряного руху України (ДП «Украерорух»).

З відгуками фахівців, що мають багаторічний досвід роботи на посадах диспетчера УПР аеродромної диспетчерської вишки і диспетчера районного диспетчерського центру в різних регіональних структурних підрозділах ДП «Украерорух» можна ознайомитися за посиланням на офіційному сайті підприємства: Вони – авіадиспетчери. Знайомтесь! 
Доречи, серед респондентів проведеного опитування є багато випускників нашої Льотної академії.

Украерорух підготував та пропонує для ознайомлення претендентів детальну інформацію про цю ОПП, розмістивши її на спеціальному сайті: www.controller.uksatse.ua

Після завершення навчання, випускникам присуджується освітній ступінь бакалавра (термін навчання 3 роки 10 міс.). На базі бакалавра є можливість отримати освітній ступінь магістра (термін навчання 1 рік 4 міс).