1-2 квітня на базі Кіровоградської льотної академії Національного авіаційного університету (КЛА НАУ) вже вдруге успішно пройшла Міжнародна науково-практична конференція «Теоретичні і прикладні напрямки розвитку туризму та рекреації в регіонах України». За час, що пройшов від першої конференції (2015 р.), вона підвищила свій статус від всеукраїнського з міжнародною участю до міжнародного.

Ідея проведення науково-практичної конференції з туризму в Кіровоградському регіоні – географічному центрі України виникла майже 2 роки тому назад (влітку 2014 року) на завершальному етапі 10-денної автобусно-пішохідної практики-подорожі з активного туризму до Карпат курсантів факультету менеджменту (ФМ) КЛА НАУ під час дружньої зустрічі та обміну досвідом з нашими колегами з Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини (УДПУ), які активно сприяли у розміщенні туристської групи наших курсантів на території агробіостанції УДПУ відповідно до угоди про спільну діяльність між КЛА НАУ та Уманським педуніверситетом.

Організаторами цьогорічної конференції виступила Кіровоградська обласна державна адміністрація (ОДА), КЛА НАУ, на факультеті менеджменту якої вже багато років здійснюється підготовка менеджерів з туризму. У співорганізаторах конференції – Український державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді (м. Київ), Федерація спортивного туризму України (м. Київ). Інформаційну підтримку здійснювала Всеукраїнська газета «Краєзнавство. Географія. Туризм» (м. Київ).

Надалі силами безпосередніх ініціаторів та ідеологів конференції, в першу чергу, декана ФМ, завідувача кафедри менеджменту, економіки та права КЛА НАУ, кандидата технічних наук, доцента Залевського А.В. та Президента Кіровоградської обласної федерації спортивного туризму, доцента цієї ж кафедри та кафедри географії та геоекології Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка (КДПУ), кандидата географічних наук, доцента Колотухи О.В., та всього колективу науково-педагогічних працівників вищеназваних кафедр КЛА НАУ та КДПУ розгорнулась організаційна робота по підготовці та проведенню конференції, присвяченої нагальним проблемам розвитку туризму та рекреації в регіонах України.

Програмою конференції насамперед передбачались: пленарне засідання та робота наукових секцій за напрямками:

1. Економічні проблеми, менеджмент та маркетинг в туризмі.

2. Географія туризму та рекреації.

3. Теоретичні, методичні та організаційні основи спортивного туризму та активної рекреації.

4. Психолого-педагогічні аспекти туризму та рекреації, підготовка майбутніх фахівців з туризму.

5. Екологічні аспекти туризму та рекреації.

6. Краєзнавчий туризм.

Окрім роботи наукових секцій, учасників конференції очікувала цікава екскурсійна програма – комплексні екскурсії «Кіровоград історичний» та «Кіровоград авіаційний», презентація КЛА НАУ.

Цьогорічна науково-практична конференція з туризму та рекреації, проведення якої було заплановано в академії, викликала широкий резонанс у наукової спільноти України,  ближнього  та дальнього зарубіжжя.

До участі в конференції свої доповіді представили 73 науковці з Києва, Дніпропетровська, Запоріжжя, Сум, Чернівців, Вінниці, Івано-Франківська, Ніжина, Умані, Ужгорода, Луцька, а також з Угорщини, Туреччини, Азербайджану, Казахстану, Об'єднаних Арабських Еміратів.

Місто Кіровоград на конференції був представлений широким загалом науковців КЛА НАУ та КДПУ, а також фахівцями Департаменту культури, туризму та культурної спадщини Кіроградської ОДА та Кіровоградського обласного центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді.

Перед початком конференції 1 квітня 2016 року в холі навчального корпусу № 1 академії була розгорнута виставка-презентація ФМ з представленням спеціалізацій, з якими проводиться підготовка фахівців на факультеті: 1) менеджмент міжнародних авіаційних перевезень; 2) менеджмент туристичної індустрії (туризм, готельний та ресторанний бізнес); 3) організаційне забезпечення та управління авіаційним виробництвом; 4) управління транспортним обслуговуванням авіаційних подорожей (нова!).

Особливу увагу на презентації факультету  було приділено туристичному напряму підготовки, зокрема, його практичним складовим – щорічним: практикам-стажуванням курсантів ФМ у Турції, практикам з активного туризму в Автономну Республіку Крим (до 2013 р.), до Карпат (з 2014 р.), заліковим туристським навчально-тренувальним походам в Чорний ліс (Знам’янський район Кіровоградської області) тощо. На презентації також було представлено різноманітне туристське спорядження, яке використовується курсантами факультету в туристських походах і польових практиках.

В цей же день з 9.00 до 11.00 год. також у холі навчального корпусу № 1 було організовано реєстрацію учасників конференції. В роботі конференції прийняли участь понад 100 учасників, в тому числі, наші іногородні гості та колеги-кіровоградці, науково-педагогічні працівники академії, в тому числі, в повному складі викладачі кафедри менеджменту, економіки та права (всі – автори доповідей на конференції), аспіранти академії, усі курсанти 1-4 курсів ФМ, які навчаються за спеціалізацією «Менеджмент туристичної індустрії» та курсанти інших спеціалізацій факультету та академії.

Для зручності спілкування та підвищення ефективності роботи в процесі проведення конференції всі її учасники були забезпечені бейджиками та папками з програмами конференції, блокнотами для записів, ручками, рекламною продукцією академії, а також виданими матеріалами конференції з доповідями науковців – авторів поданих статей.

Для іногородніх учасників конференції, які в основному прибували саме в цей день, в читальній залі науково-технічної бібліотеки академії було організовано виставку навчально-методичної літератури з туризму та рекреації і каву-брейк, що забезпечило можливість учасникам конференції плідно поспілкуватись та обмінятись досвідом як перед конференцією, так і в процесі її проведення.

Урочисте відкриття конференції відбулося об 11.00 годині 2016 року в читальній залі науково-технічної бібліотеки академії.

З вітальним словом конференцію відкрив начальник академії, доктор технічних наук, професор Неділько С.М.

Зі щирими привітаннями з нагоди відкриття конференції також виступили: директор департаменту культури, туризму та культурної спадщини Кіровоградської ОДА Животовська В.Г., перший заступник начальника управління освіти, науки, молоді та спорту Кіровоградської ОДА Дузь С.Д., головний редактор газети «Краєзнавство. Географія. Туризм» (м. Київ) Серебрій В.С.

На пленарному засіданні конференції виступили з основними доповідями:

1. Основні напрями розвитку туристичної сфери в регіонах України ( на прикладі Кіровоградської області). Автор – Животовська В.Г., директор департаменту культури, туризму та культурної спадщини Кіровоградської ОДА.

2. Розвиток спортивного туризму в Україні: проблеми та шляхи вирішення. Автор – Серебрій В.С., головний редактор газети «Краєзнавство. Географія. Туризм» (м. Київ).

3. Методологічні засади туристсько-спортивних суспільно-географічних досліджень. Автор – Колотуха О.В.,  доцент, кандидат географічних наук, президент Кіровоградської обласної федерації спортивного туризму, доцент кафедри менеджменту, економіки та права КЛА НАУ, доцент кафедри географії та геоекології КДПУ.

Після обідньої перерви робота конференції продовжилась в секційних засіданнях, на яких з доповідями виступили усі іногородні її учасники, кіровоградські науковці та галузеві фахівці – учасники конференції та викладачі кафедри менеджменту, економіки та права академії.

Програма першого дня конференції завершилась дружньою вечерею, в ході якої відбувся широкий обмін досвідом між науковцями – іногородніми учасниками конференції і науковцями та фахівцями Кіровограда та академії з нагальних проблем регіонального розвитку туризму та рекреації в Україні.

На другий день конференції, 2 квітня 2016 року, до уваги її учасників була запропонована цікава екскурсійна програма. Розпочалась вона з екскурсії «Кіровоград авіаційний» з відвіданням алеї авіаційної слави та музею КЛА НАУ. Другою частиною екскурсійної програми конференції, яка викликала надзвичайний інтерес наших гостей, стала екскурсія «Кіровоград історичний» з відвіданням «Валів», історичного центру міста, Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М.Л.Кропивницького, 3-ї відкритої виставки-конкурсу стендового моделізму  "KIROVOGRAD SCALE MODELS FEST".  

Всі учасники конференції були щиро вражені та задоволені як її високим науковим рівнем, так і рівнем організаційного забезпечення проведення конференції, зокрема, традиційною гостинністю працівників льотної академії.

Від імені організаторів Міжнародної науково-практичної конференції «Теоретичні і прикладні напрямки розвитку туризму та рекреації в регіонах України» хочеться виразити глибоку вдячність за активне сприяння та безпосередню участь у її підготовці, забезпеченні та проведенні: начальнику академії, д.т.н., професору Неділько С.М.; першому заступнику начальника академії, к.т.н. Москвичову В.В.; помічнику начальника академії, к. пед. н., доценту Кушнір О.О.; в.о. директора науково-технічної бібліотеки Українцевій Т.П.; директору видавництва Сіроштану С.М.; директору Будинку культури «Авіатор» Стефашкіну С.В.; начальнику служби побуту Толкуну І.Г.; начальнику служби громадського харчування Пилипцю А.В.

Підсумки роботи конференції засвідчили, що, на сьогоднішній день, зі зміною соціальних пріоритетів в Україні саме внутрішній туризм здатний дати той високий соціальний продукт, який полягає у пізнанні рідного краю, якісному відпочинку та оздоровленні населення нашої країни, особливо молоді, саме в регіонах України, які мають високий рекреаційно-туристський потенціал. Ось чому слід зберегти все краще, що було нагромаджене протягом часу існування та розвитку вітчизняного туризму, створити якісно нову систему туристської діяльності, яка покликана забезпечити національне відродження самобутності та культури народонаселення незалежної України.

В перспективних планах організаторів конференції, виходячи з її основних підсумків, активного сприйняття та підтримки науковою спільнотою України, дальнього та ближнього зарубіжжя, – залучення більш широкого кола провідних вітчизняних та зарубіжних галузевих науковців і фахівців для вдосконалення розвитку туризму та рекреації в регіонах України, зокрема, створення регіонального туристичного кластера на Кіровоградщині, та вдосконалення професійної підготовки фахівців з туризму, виходячи з нагальних вимог Індустрії 4.0.

Деканат факультету менеджменту