8 вересня 2015 колектив Кіровоградської льотної академії НАУ відзначав незвичайну подію: 105-річчя першого польоту в небі Єлисаветграда (так тоді називалося наше місто) і 5-річчя з дня закладки Алеї, присвяченій тому історичному польоту.

8 вересня 1910 на запрошення міської думи з показовими польотами перед (або скоріше - над) єлисаветградцями виступив пілот Павло Андріанович Кузнєцов на аероплані «Блеріо ХІ». Городяни та гості міста із захватом поставилися до ідеї повітроплавання. Авіація прописалася в небі гостинного і прогресивного Єлисаветграду. У квітня 1911 року на аероплані власної будівлі «Фарман IV» свою майстерність пілотажу тут показує пілот Сергій Ісайович Уточкін. Імениті авіатори і просто ентузіасти авіації стали частими гостями міста, жителі якого методом народних суботників 1924 року навіть створили перший аеродром, що забезпечив подальші бурхливий розвиток авіації нашого краю. Звідси здійснюються перші регулярні пасажирські рейси, тут починається базування різних авіаційних загонів і формувань.

Не дивно, що саме в нашому місті з видатними авіаційними традиціями було створено в 1951 році вище авіаційне училище льотчиків дальньої авіації, правонаступником якого є Кіровоградська льотна академія НАУ.

Про яскраві сторінках авіаційної слави нашого неба мало просто розповідати! В ознаменування 100-річчя з дня першого польоту повітряного апарату в небі Єлисаветграда, начальник льотної академії д.т.н., професор, Почесний громадянин Кіровограда Сергій Неділько з однодумцями вмонтували в асфальт пам'ятний знак, який повідомляє про те, що тут 8.09.2010 закладається Алея авіаційної слави. Ця акція супроводжувалася благословенням православного духовенства, хресним ходом, мітингом і послужила реальним стартом до початку активних дій.

Через 5 років під патронатом С.М.Неделько проводиться свято підбиття перших підсумків, яке об'єднало багатьох, небайдужих до авіації кіровоградців. До членів колективу КЛА НАУ приєдналися співробітники та керівництво АК «УРГА», прийшли представники ветеранських організацій, випускники різних років, зібралися ті, кого авіація манить до себе більше всіх - школярі найближчих до аеродрому шкіл. Окрасою свята стали організовані громади іноземних курсантів, які підкреслили міжнародний рівень того, що відбувається.

Початок заходу поклала урочиста хода курсантів по Алеї, яка символізувала передачу естафети турботи про неї від п'ятого курсу до першого.

Всіх присутніх привітали начальник академії С.М.Неделько і почесні гості. Слова подяки і похвали на адресу розбудовників Алеї, підкріплювалися врученням грамот і дипломів.

Родзинкою святкування стала презентація моделі (масштаб 1:10) аероплана «Блеріо ХІ», копітко створеної абсолютно ідентично реальному літаку, що здивував і підкорив 105 років тому жителів і гостей нашого міста. Модель створив співробітник центру громадських зв'язків КЛА НАУ, підполковник запасу, колишній військовий льотчик Кірєєв Леонід Іванович. Він же розповів присутнім багато цікавого про цей літак і його пілота - Павла Андріановича Кузнєцова.

Після невеликої, але дуже душевної концертної частини, всім бажаючим представилася можливість оглянути експонати Алеї як всередині, так і зовні під кураторством спеціально підготовлених екскурсоводів з числа курсантів і аспірантів КЛА НАУ. Це і є головною ідеєю створеного історично-культурного об'єкта КЛА НАУ: постійний розвиток і максимальна участь в ньому авіаторів всіх поколінь. На Алеї багато уваги приділяється як видатним особистостям зі значними авіаційними успіхами, так і простим кіровоградським авіаторам, курсантам і випускникам різних років. Наша Алея – не застиглий портрет, а живий літопис, і весь колектив ВНЗ вірить у те, що її кращі сторінки - попереду. Палаючі очі відвідувачів Алеї - вже курсантів та ще школярів - дарують впевненість у тому, що кіровоградська авіація обов'язково відродиться і подарує нам нові приводи для гордості і захоплення.

Відеосюжет програми новин "День за Днем" обласного телеканалу "Кіровоград" можна

.

Центр громадських зв’язків КЛА НАУ