В.о. завідувача кафедри: Пальоний Андрій Сергійович, кандидат технічних наук
Адреса: м Кропивницький, вул. Добровольського 4, ауд. № 213
Телефон кафедри: 39-44-50
E-mail кафедри: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Довідкова інформація з дисциплін «Авіаційна метеорологія» і «Авіаційна географія» на сайті kafedrameteo.cc.ua

Кафедра обслуговування повітряного руху та кафедра авіаційної метеорології були створені на навчально-методичній базі Кіровоградського військового авіаційного училища льотчиків військово-повітряних сил, школи вищої льотної підготовки (ШВЛП), льотно-штурманського училища (ЛШУ), Кіровоградського вищого льотного училища цивільної авіації (КВЛУЦА) , Державної льотної академії України (ДЛАУ). Кафедра авіаційної метеорології наказом Міністерства цивільної авіації СРСР у 1983 році була затверджена як структурний підрозділ вищого льотного навчального закладу, її очолив ЛЕЩЕНКО Григорій Павлович. Кафедра обслуговування повітряного руху (раніше кафедра управління повітряним рухом) утворена у 1987 році наказом начальника Кіровоградського вищого льотного училища, на чолі якої став НЕДІЛЬКО Сергій Миколайович. У 2019 році, в результаті реорганізації, кафедра ОПР була об'єднана з кафедрою авіаційної метеорології.
Кафедра ОПР є випусковою для здобувачів вищої освіти за спеціальністю 272 «Авіаційний транспорт», спеціалізації «Управління повітряним рухом», забезпечуючи виконання освітньо-професійних програм освітніх ступенів «бакалавр» і «магістр». Кафедра забезпечує освітній процес викладанням наступних професійно-орієнтованих дисциплін:
- «Вступ до фаху»,
- «Авіаційне законодавство»,
- «Організація повітряного руху»,
- «Радіотелефонія»,
- «Управління повітряним рухом»,
- «Професійне середовище»
- «Запобігання авіаційним подіям»,
- «Основи теорії управління повітряним рухом»,
- «Теорія і методика професійного навчання»,
- «Методологічні основи професійної діяльності»,
- «Процедури АТС (УПР)»,
- «Авіаційна метеорологія»,
- «Особливості метеорологічного забезпечення польотів на міжнародних повітряних лініях»,
- «Метеорологічне забезпечення міжнародної аеронавігації»,
- «Основи авіаційної метеорології»,
- «Авіаційна географія»,
- «Екологія авіаційного транспорту»
- «Основи екології».
Науково-педагогічними працівниками кафедри розроблено та видано більше 300 наукових і науково-методичних робіт. Профільні підручники з авіаційної метеорології мають грифи Міністерства цивільної авіації СРСР, Міністерства освіти і науки України та широко використовуються як в Україні, так і в країнах СНД, а також в практичній діяльності авіаційних підприємств.
На кафедрі здійснюється навчально-виховна, науково-методична та науково-дослідна діяльність за фахом 272 «Авіаційний транспорт» в рамках підготовки фахівців з льотної експлуатації, обслуговування повітряного руху та менеджменту.
Для оптимізації практичної підготовки диспетчерів УПР на кафедрі ведеться науково-дослідна робота: «Моделювання адаптивної професійної підготовки диспетчерів управління повітряним рухом» (д/р №0118U001610). Крім того, з метою підвищення якості підготовки авіаційних спеціалістів, на кафедрі здійснюється науково-дослідницька діяльність за ініціативною науково-дослідною темою: «Дослідження умов погоди і польотів в центральних районах України для створення авіаційно-кліматичних описів аеродромів, районів польотів і повітряних трас» (д/р №0117V000796).
За кафедрою закріплено 5 навчальних аудиторій, у тому числі комп'ютерний клас, які входять до складу навчальної лабораторії кафедри з фондом наукової, навчальної та методичної літератури.

СКЛАД НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ КАФЕДРИ

В.о. завідувача кафедри, кандидат технічних наук.
У 2003 році закінчив Державну льотну академію України за спеціальністю «Обслуговування повітряного руху». У 2016 році захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за темою «Методи і моделі оцінки діяльності операторів в системі управління повітряним рухом». Автор понад 40 публікацій наукового та навчально-методичного характеру. На кафедрі працює з 2004 року.
Сфера наукових інтересів: технології та методи управління професійною підготовкою в системі обслуговування повітряного руху.
Професор кафедри, кандидат географічних наук, професор.
У 1968 році закінчив Ленінградське вище інженерне морське училище ім. Адмірала С.О. Макарова за спеціальністю «Метеорологія». У 1978 році захистив кандидатську дисертацію «Ефективність інструментальних спостережень за близькими грозами». У 2012 році брав участь в міжнародному семінарі Всесвітньої метеорологічної організації і отримав відповідний сертифікат. Заслужений працівник освіти України з 2002 року. Автор понад 130 підручників і навчальних посібників, наукових і науково-методичних публікацій. На кафедрі працює з 1971 року, професор з 1993 року, завідував кафедрою авіаційної метеорології у 1983-2018рр.
Сфера наукових інтересів: метеорологічне забезпечення аеронавігації, погода і клімат в центральних регіонах України.
Старший викладач кафедри.
У 1991 році закінчив Ленінградську Ордена Леніна академію цивільної авіації за спеціальністю «Експлуатація повітряного транспорту». Має 22-річний стаж практичної роботи на посадах диспетчера УПР, старшого диспетчера, керівника польотів, начальника служби руху. Автор понад 20 публікацій наукового та навчально-методичного характеру. На кафедрі працює з 1995 року.
Сфера наукових інтересів: моделювання діяльності диспетчера УПР в аварійних і непередбачених обставинах.
Доцент кафедри, декан факультету льотної експлуатації, кандидат технічних наук, доцент.
У 1991 році закінчив Ленінградську Ордена Леніна академію цивільної авіації за спеціальністю «Експлуатація повітряного транспорту». Має 6-річний стаж практичної роботи на посаді диспетчера УПР. Захистив кандидатську дисертацію на тему «Нечіткі моделі атестації льотного складу за точністю пілотування на льотних тренажерах». Автор понад 60 публікацій наукового та навчально-методичного характеру. Член-кореспондент транспортної академії України, має диплом 2-го ступеня переможця конкурсу на кращу наукову роботу транспортної академії України в номінації «Підручник»: «Сучасні проблеми людського фактора в авіації». На кафедрі працює з 1997 року на посаді старшого викладача, а з 2008 року - на посаді доцента.
Сфера наукових інтересів: дослідження та вдосконалення процесів, процедур, технологій, алгоритмів професійної підготовки та діяльності авіаційних операторів, зокрема пілотів і авіадиспетчерів.
Доцент кафедри, декан факультету обслуговування повітряного руху, кандидат технічних наук, доцент.
У 1994 році закінчив Державну льотну академію України за спеціальністю «Експлуатація повітряного транспорту». Захистив кандидатську дисертацію на тему «Прогноз і профілактика помилкових дій авіадиспетчера в особливих випадках польоту». Автор понад 50 публікацій наукового та навчально-методичного характеру. На кафедрі працює з 1998 року.
Сфера наукових інтересів: вдосконалення професійної підготовки та діяльності диспетчерів УПР.
Доцент кафедри, кандидат педагогічних наук.
У 2002 році закінчила Кіровоградський державний педагогічний університет ім. В. Винниченка за спеціальністю «Педагогіка і методика середньої освіти. Географія і біологія», а у 2013 році - Одеський державний екологічний університет за спеціальністю «Метеорологія». У 2018 році захистила кандидатську дисертацію «Формування професійної компетентності майбутніх фахівців авіаційної галузі в процесі вивчення природничих дисциплін». Автор понад 30 наукових та навчально-методичних публікацій. На кафедрі працює з 2006 року.
Сфера наукових інтересів: професійна компетентність курсантів / студентів в процесі вивчення природничих дисциплін.
Старший викладач кафедри.
У 2006 році закінчив Одеський державний екологічний університет за спеціальністю «Метеорологія». Автор близько 10 публікацій наукового та навчально-методичного характеру. На кафедрі працює з 2006 року.
Сфера наукових інтересів: метеорологічне забезпечення міжнародної аеронавігації; метеорологічні прилади та інструментальні вимірювання фізичних параметрів атмосфери; методи дослідження атмосфери.
Доцент кафедри, кандидат педагогічних наук.
У 2008 році закінчила Одеський державний екологічний університет за спеціальністю «Метеорологія», а у 2018 році – Льотну академію НАУ за напрямом підготовки «Аеронавігація». У 2017 році захистила кандидатську дисертацію на тему «Педагогічні умови організації комп'ютерного тестування майбутніх пілотів в процесі вивчення спеціальних дисциплін». Автор понад 20 публікацій наукового та навчально-методичного характеру. На кафедрі працює з 2009 року.
Сфера наукових інтересів: оцінка навчальних досягнень курсантів / студентів з використанням комп'ютерних технологій; електронні засоби навчання.
Старший викладач кафедри.
У 1995 році закінчив Державну льотну академію України за спеціальністю «Обслуговування повітряного руху». Має 5-річний стаж практичної роботи на посаді диспетчера УПР. Автор близько 100 публікацій наукового та навчально-методичного характеру. На кафедрі працює з 2011 року.
Сфера наукових інтересів: вдосконалення передтренажерной підготовки авіадиспетчерів. Займається розробкою багатоцільового моделюючого комплексу роботи авіадиспетчера «Fusion».
Старший викладач кафедри.
У 1998 році закінчив Державну льотну академію України за спеціальністю «Обслуговування повітряного руху». Автор близько 20 публікацій наукового та навчально-методичного характеру. На кафедрі працює з 2011 року.
Сфера наукових інтересів: забезпечення надійності системи обслуговування повітряного руху в аварійних і непередбачених обставинах.
Старший викладач кафедри.
У 2012 році закінчив Державну льотну академію України за спеціальністю «Обслуговування повітряного руху. Автор понад 30 публікацій наукового та навчально-методичного характеру. На кафедрі працює з 2015 року.
Сфера наукових інтересів: система адаптивної тренажерної підготовки диспетчерів УПР.
Завідувач навчальної лабораторії кафедри.
У 1986 році закінчив Челябінське вище військове авіаційне училище штурманів. Військовий штурман 1-го класу. Підполковник запасу. Типи літаків Ан-26Ш, Ту-134Ш, Су-24, Су-24м. Загальний наліт - 1000 годин. Викладач кафедри ОПР Льотної академії з лютого 2012 року по серпень 2013 року. У 2018 році пройшов Українсько-Норвезькі курси в рамках проекту «Перепідготовка адаптація військовослужбовців і членів їх сімей в Україні».