Уламок Falcon 9 врізався в Місяць: що виявили телескопи

Верхній ступінь ракети Falcon 9 від SpaceX упав на Місяць 5 серпня. Астрономи вже отримали перші дані про наслідки удару.
5 серпня приблизно о 9:35 за київським часом верхній ступінь ракети Falcon 9 компанії SpaceX, який перебував на орбіті півтора року, зіткнувся з поверхнею Місяця. Спостереження за допомогою Дуже великого телескопа (VLT) Європейської південної обсерваторії в Чилі підтвердили факт удару та дозволили зафіксувати його наслідки.
Зіткнення сталося на швидкості 8690 км/год поблизу лінії термінатора — межі між освітленою Сонцем частиною Місяця та його зворотним боком. Удар підняв величезну хмару місячного пилу, яка простяглася на десятки кілометрів. Карл Шмідт, астроном Бостонського університету, зазначив, що розмір хмари становив кілька десятків кілометрів.
Хмара, освітлена сонячним світлом, була видима для телескопа VLT протягом 5–7 хвилин. Аналіз світла виявив у ній газоподібний натрій і літій. За словами Шмідта, натрій походить із місячного ґрунту, а літій, імовірно, — з конструкції верхнього ступеня ракети. Це лише перші дані про подію, і вчені очікують на додаткову інформацію.
Найближчими днями зонди Lunar Reconnaissance Orbiter і Pathfinder Lunar Orbiter пролетять над місцем падіння та зроблять фотографії. Дослідники планують з’ясувати розмір кратера, що утворився, і оцінити, як удар змінив поверхню Місяця. Детальніші результати мають з’явитися незабаром, повідомляють у NASA.
Верхній ступінь Falcon 9, який врізався в Місяць, має висоту 12 метрів і вагу 4 тонни. У січні 2025 року ця ракета вивела на траєкторію два посадкові модулі: один успішно сів на Місяць, інший розбився. Сам ступінь після виконання місії залишився на орбіті як космічне сміття.
Читайте також
Ще в розділі «Космос»
- Супутники "Рассвет": що відомо про "вікна зв'язку" над Україною
- Зеленський просить Трампа дозволити Starlink для ударів по РФ
- Росія розгортає супутникову систему «Рассвет»: що відомо
- NASA рятує супутник Swift, але рятувальник LINK сам потребує допомоги
- Російська система «Рассвет» забезпечує два вікна зв'язку над Україною






