29 травня 2015 року в Кіровоградській льотній академії Національного авіаційного університету відбувся ІІІ Всеукраїнський семінар «Інноваційні методи та перспективні інформаційні технології пошуку і рятування, пожежної та авіаційної безпеки» за темою: Формування волонтерського руху в системі пошуку та рятування України: науково-методичне обґрунтування.

Семінар мав за мету обговорити та дослідити стан волонтерського руху в системі пошуку та рятування України, а також досвід інших країн у цьому напрямку життєдіяльності, знайти шляхи вдосконалення системи пошуку та рятування України за допомогою волонтерської роботи, запропонувати інструментарій формування волонтерського руху.

У семінарі взяли участь начальник КЛА НАУ, д.т.н., професор С.М. Неділько; заступник голови Кіровоградської обласної державної адміністрації В.В. Атаманчук; головний лікар Територіального медичного об’єднання «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф у Кіровоградській області» О.І. Ярошенко; заступник головного лікаря з оперативної роботи та цивільного захисту населення Територіального медичного об’єднання «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф у Кіровоградській області» О.І. Нестройний; начальник аварійно-рятувального загону спеціального призначення УДСНС України у Кіровоградській області полковник цивільного захисту О.О. Сушко; майор служби цивільного захисту аварійно-рятувального загону спеціального призначення УДСНС України у Кіровоградській області С.Ю. Янчевський; доктор педагогічних наук, професор І.А. Добрянський; голова Кіровоградської обласної організації Товариства Червоного Хреста України В.А. Юрченко та інші особи, пов’язані з системою пошуту та рятування або волонтерською діяльністю. Особливим учасником семінару стала людина, чий досвід волонтерської роботи на передовій спасання людей та надання їм першої допомоги сьогодні в Україні є найбільш відомою та навіть вважається зразковою - командир загону першої допомоги Національного комітету Товариства Червоного Хреста України Т.В. Логгінов. Його доповідь на тему «Організація волонтерських загонів першої допомоги товариства Червоного Хреста України» пригорнула до себе мабуть головний інтерес учасників, адже Тарас Володимирович розповів про роботу його загону добровольців-волонтерів під час Майдану та у зоні АТО, наголосив на головних умовах створення таких підрозділів, повідав про досвід колег з інших країн тощо. Також було заслухано та обговорено питання щодо міжнародного досвіду волонтерського руху в системі пошуку та рятування (доповідач д.т.н., професор С.М.Неділько), програми підготовки та умови надання допуску волонтерів до участі у загонах першої допомоги (доцент, к.б.н. С.В.Бондарчук), міжнародний досвід надання грантів громадськім організаціям, що здійснюють волонтерську діяльність в системі пошуку та рятування (доповідач к.т.н. Ізвалов О.В.) та інші. Активну участь у роботі семінару взяла заступник голови Кіровоградської обласної державної адміністрації В.В. Атаманчук, яка також добре відома серед активістів Красного Хреста України своєю підтримкою та допомогою цій благодійній організації та всьому волонтерському руху.

Враховуючи європейській досвід та усвідомлюючи необхідність об’єднання всіх можливих в Україні зусиль щодо створення дієвої та потужної системи дій у надзвичайних ситуаціях, семінар на базі Кіровоградської льотної академії НАУ ухвалив наступні положення:

  1. Створити в Кіровоградській області на базі Кіровоградської льотної академії НАУ спільно з Товариством Червоного Хреста України загін першої допомоги відповідно до європейських стандартів та вимог, який має стати концептуальним для розбудови подібних структур у Кіровограді, в містах та селищах області та України в цілому.
  2. Розробити перелік необхідних фізичних і психофізіологічних якостей волонтера та відповідні програми спеціальної фізичної та психофізіологічної підготовки.
  3. З огляду на те, що в Кіровоградській льотній академії НАУ здійснюється професійна підготовка фахівців напрямку аварійного обслуговування та безпеки на транспорті за рівнем «бакалавр – спеціаліст», відповідно,наявне кадрове та матеріально-технічне забезпечення цієї підготовки, працюють висококваліфіковані фахівці в області пошуку та рятування, медицини катастроф, екстремальної психології, спеціальної кінології тощо, рекомендувати керівництву КЛА НАУ організувати на своїй базі систему підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації волонтерів для пошуку, рятування та першої допомоги та ввести в структуру відділ підготовки волонтерів.
  4. Рекомендувати учасникам семінару розгорнути активну інформаційну та пропагандистську кампанію щодо важливості розбудови в Україні волонтерського руху та залучення волонтерів до загонів, задіяних у пошуково-рятувальних роботах та наданні першої допомоги.
  5. Організувати та впровадити комплекс заходів щодо створення системи науково-методичного забезпечення процесу формування волонтерського руху в системі пошуку та рятування України.
  6. Рекомендувати Товариству Червоного Хреста,Територіальному медичному об’єднанню «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф у Кіровоградській області» та Аварійно-рятувального загону спеціального призначення УДСНС України у Кіровоградській області долучитися до складу учасників постійно діючого семінару «Інноваційні методи та перспективні інформаційні технології пошуку та рятування, пожежної та авіаційної безпеки» на базі КЛА НАУ.
  7. Опрацювати та надати пакет пропозицій місцевим органам влади щодо організації системи підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації волонтерів для пошуку, рятування та першої допомоги.

ЦГЗ КЛА НАУ