Як вже повідомлялося, конкурс "Хочу бути пілотом", що відбувся в льотній академії 16 березня цього року за участю потенційних роботодавців для випускників факультету льотної експлуатації, приніс позитивні результати для всього навчального закладу. Третій етап конкурсу, який представляв собою скорочену версію співбесіди, що проводиться експертами провідної авіакомпанії України «МАУ» з претендентами на працевлаштування з льотних спеціальностей, показав високі рівні підготовленості фіналістів зі спеціальних дисциплін та володіння англійською мовою. Такі висновки представників авіакомпаній відкривають нові перспективи для тісної взаємодії експлуатантів повітряних суден з нашою академією та її курсантами. Нагадую, що зареєструвалися на участь у конкурсі 57 майбутніх пілотів. Перший етап являв собою тести англійською мовою, що складаються з питань спец. предметів. Нагадую, що зареєструвалися на участь у конкурсі 57 майбутніх пілотів. Перший етап являв собою тести на англійській мові, складаються з питань спец. предметів. Другий етап – написання есе англійською мовою на задану тему («Чому я обрав для себе професію пілота цивільної авіації»). Бали, набрані в результаті перших двох етапів, підсумовувалися, на підставі чого був створений рейтинг учасників, згідно з яким до третього етапу була допущена 21 людина. Число "21" з'явилося не через його нумерологічну красу, а тому, що у претендентів з 20-ою і 21-ою позиціями рейтингу кількість балів виявилася рівною і провести лінію після 20-ти учасників, як це передбачалося Положенням про конкурс, не вдалося. Отже, двадцять хлопців і одна дівчина по черзі заходили в конференц-зал, щоб опинитися навпроти суддівської колегії в складі: Героя України, заслуженого льотчика-випробувача СРСР, президента Федерації авіаційного спорту України О.В. Галуненко, КПС АК «УРГА» Ю.В. Мельниченко, пілота-інспектора компанії «AVIATION GROUP» Антона Смирнова, начальника відділу розвитку організації АК «МАУ» Оксани Ягодки, КПС АК «МАУ» Дмитра Барткова, КПС особистого літака «Аквіла» Вадима Громова. Кожен фіналіст повинен був англійською мовою розповісти про себе і відповісти на запитання членів журі (переважно професійно-орієнтовані). І всі, хто проходив через це випробування, показали, на думку самих суддів, вищий пілотаж! Так, хтось помилявся і допускав неточності, хтось чесно зізнавався у відсутності правильної відповіді, але, тим не менш, кожен справив враження мотивованої і цілеспрямованої молодої людини, що прагне до професіоналізму і здатна працювати та долати труднощі.

Як показав «розбір польотів» - церемонія формування рейтингу успішності проходження фіналу - кожен із суддів керувався своїми індивідуальними критеріями і мав особисте уявлення про розподіл призових місць. Проте у більшості своїй думки не лише співпали, але з невеликими лише поправками продублювали рейтинг, складений за результатами перших двох турів. Що свідчило про повну об'єктивність оцінок і результатів конкурсу. Хоча, повторюся, всі фіналісти без винятку справили приємне враження і допомогли сформувати у кожного члена журі загальне уявлення про високу якість підготовки всіх фіналістів, а, отже – про можливості академії досягати таких системно значимих результатів. Відзначили і те, що у фінал вийшли курсанти всіх курсів академії – від першого до четвертого, чим підтвердилася теза про те, що кожен, хто хоче чогось досягти в льотній роботі, може стрімко рухатися вгору за наявності мотивації та працьовитості.

Величезне враження на колегію справив першокурсник, який зумів прорватися в таку чесну кампанію. Степаненко Роман з 152 к/в зізнався, що до конкурсу готувався за допомогою колег зі старших курсів (всі учасники отримали можливість прослухати додаткові лекції та були зорієнтовані на теми тестування, за якими треба було актуалізувати свої знання). Але, розповідаючи все це і багато іншого на відмінній англійській мові, не міг не викликати до себе симпатію і повагу. Члени журі зійшлися на думці про необхідність заохотити Романа «за волю до перемоги».

Що стосується безпосередньо нагородження, призи розподілилися наступним чином: заохочувальні від ДП «Антонов» отримали Слогоцький Дмитро 122 к/в, Лелеко Артем 131 к/в, Буц Богдан 121 к/в, Гордейко Дмитро 121 к/в, Тростянчин Володимир 133 к/в, Єльський Кирило 122 к/в, Литвиненко Олександр 133 к/в, Буц Андрій 131 к/в, польоти від компанії «AVIATION GROUP» дісталися Залевському Максиму 131 к/в, Свиридову Євгену 122 к/в, Степаненко Роману 152 к/в, а рейтинг кращої десятки, яку чекає поїздка в Одесу виглядає так (від першого місця до десятого): Батяшов Ігор 121 к/в, Афанасьєв Іван 121 к/в, Боровльов Владислав 121 к/в, Сопрунов Дмитро 121 к/в, Голумбівський Олександр 121 к/в, Лабнюк Андрій 131 к/в, Рубан Дмитро 142 к/в, Бірюкова Лада 121 к/в, Слогацький Андрій 132 к/в, Владика Андрій 131 к/в.

Відповідно, перша трійка отримала сертифікати на польоти з АК "УРГА", а переможець Батяшов Ігор - титул "Кращий курсант-пілот 2016 року" і комп'ютерний планшет від начальника академії.

Нещодавно, у своєму інтерв'ю однієї з найбільш значимих газет України – «Урядовому кур'єру» на запитання журналіста «Чи є майбутнє у української авіації?», Герой України О.В. Галуненко відповів так:

«Держава, хоч і формує державне замовлення на спеціальність «комерційний пілот» (отримати яку сьогодні можна тільки в Кіровоградській льотній академії НАУ), але повноцінного фінансування, в першу чергу – на льотну підготовку, не виділяє. Ось і змушені сьогодні закохані в небо діти та їх батьки роздумувати, де взяти значні кошти на польоти (щоб отримати свідоцтво комерційного пілота потрібно налітати як мінімум 150 годин). Але під час кожного свого візиту в Кіровоград, я бачу на власні очі, що у української авіації є майбутнє. Юнаки та дівчата, які тут навчаються, - це без перебільшення гордість нації. Вони наполегливо прагнуть втілити в життя свої мрії, долаючи перешкоди, закалюючись як сталь на цьому шляху».

Здорово, що конкурс "Хочу бути пілотом" відбувся в льотній академії і його учасники змогли не лише зміцнити Героя України №1 у власній правоті, але і сформувати таке ж розуміння ситуації у тих, від кого залежить майбутнє всіх випускників ФЛЭ, всіх нинішніх і майбутніх курсантів – представників основних авіакомпаній України.

Величезне спасибі всім учасникам і організаторам конкурсу! Вашій увазі пропонується фотогалерея, яку можна назвати «Зірки ФЛЭ, якими пишається академія». Фотографії розміщені в тій послідовності, в якій фіналісти заходили на співбесіду 3-го туру (тобто за рейтингом перших двох етапів). Дивлячись на це сузір'я пригадується питання, так глибоко сформульоване теж пілотом Антуаном де-Сент Екзюпері і, що так ємко відображає лейтмотив конкурсу, що відбувся: "Якщо зірки запалюють, значить це комусь потрібно?".

Центр громадських зв'язків КЛА НАУ